Historia

Na przestrzeni lat bieg w Ostrowie Wielkopolskim zmieniał swoją nazwę. Zawsze jednak były to jesienne biegi od 1993 do 2012 odbywające się pod nazwą Bieg Niepodległości. W minionym roku odbył się jubileuszowy 50 bieg. Od 2013 roku zmieniono nazwę na Bieg Republiki Ostrowskiej, podtrzymując tradycję uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie nawiązując do ostrowskich akcentów walki o wyzwolenie ojczyzny.

Trasa ostrowskiego biegu liczy 10 kilometrów i wiedzie ulicami Ostrowa Wielkopolskiego. Start i meta usytuowane są na ostrowskim Rynku. Biuro zawodów mieści się w centralnym punkcie miasta przed  ratuszem. Od 2011 roku trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.  W ostatnich latach za każdym razem ostrowski bieg ma innego triumfatora. W 2012 roku wygrał Eugeniy Palonikow z Białorusi, a wśród kobiet najszybsza była Svetlana Kudelicz z Białorusi. W przeszłości Bieg Niepodległości wygrywali seryjnie m.in. Tadeusz Rutkowski (łącznie 6 zwycięstw) czy Sławomir Majusiak – najbardziej utytułowany lekkoatleta z Ostrowa. Majusiak jest jednocześnie ostatnim ostrowianinem, który wygrał Bieg Niepodległości. Triumfy święcił w najlepszych latach swojej kariery. Trzykrotnie wygrywając ten tradycyjny bieg w latach 1988-1990.
W ostatnich latach znacząco wzrosła frekwencja podczas ostrowskiego biegu. Jeszcze niedawno na starcie trudno było zgromadzić setkę osób. Teraz w Ostrowie Wielkopolskim biega prawie pół tysiąca zawodniczek i zawodników z całej Polski. Organizatorem Biegu Republiki Ostrowskiej jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przy współpracy z Klubem Sportowym Maraton. 51. Bieg Republiki Ostrowskiej odbędzie się w niedzielę, 27 października. Tradycyjnie bieg główny poprzedzą biegi młodzieżowe.
Zawartość

Historia Biegów Ulicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Kolejne nazwy:

1963 – 1969 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar redakcji gazety „Południowa Wielkopolska”

1970 – 1974 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar Przewodniczącego Prezydium Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim

1975 – 1989 – Jesienne Biegi Przełajowe o puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

1990 – 1992 – Międzynarodowe Biegi Uliczne

1993 – 2012 – Międzynarodowy Bieg Uliczny Niepodległości

Od 2013 – Bieg Republiki Ostrowskiej